Masal Gibi Bir yer Kapadokya

Ben hep anadoluda yaşayan insanların bakış açılarını anlamak istemişimdir. Sarıya çalan renklerin içinde nasıl bir hayal etme gücünün var olduğu benim ilgimi çekmiştir.

İşte tamda burada sadece sosyal medyada yada televizyon ekranın da gördüğüm bu yere gitme şansım oldu. Uzun bir otobüs yolculuğunun sonuna doğru gelirken daha önce planda olmayan bir il'e Aksaray'a doğru yöneldi otobüs acaba niye buraya yöneldi yolcu var da onu bırakacağız diye düşünürken sonradan anladım ki şoförümüz Aksaray da oturuyormuş ve birazcık da boğazı ağrıyormuş bizde sessizce 50 kişi şöförün arkasından ilerliyoruz şehrin biraz içerisinde evinin önünde eşini ve bizi bekleyen ablayı gördük ve nihayet ilacımızı aldık çünkü o artık bu otobüste boğazı ağrıyan herkesin ilacı olduğunu kabul etmemiz lazım en azından otobüsten inene kadar :) neyse dar yollar büyük otobüs o da değişik bir tecrübe oldu tabi ama sonunda toprağa ayak bastık dur dur bir şey daha anlatmalıyım tabi gece yolculuğu tavsiyemdir gündüz ışığını boşa harcamamak lazım gece uyumuşum böyle sabah ilk anları güneş yeni yeni doğuyor ve ben ilk defa ağacın yeşilliğin bu kadar az olduğu sarı ve tonlarının beni bu kadar etkileyip " Bir ben vardır bende benden içeri " dedirten uzun metrajlı film çekilesi coğrafya sonunda Ürgüp'ün küçük meydanın da şöför amcamın pastillerinden bir tane alarak ferah ferah merkez de yürümeye başladım neyseki Ürgüp şehir hamamının yakında Heaven Cave House adlı otelde önce resepsiyon da ki hanımefendiye teşekkürler ilk intiba önemlidir ve ben çok memnun kalmıştım.

Taş oyma suit bir odayı bize vermişti orayı tutmama rağmen oteli öneririm sizlere.

Devamında küçük meydanı ve müzeyi gezmek 1 saat tutmaz herhalde ben eğer araç yoksa çok hoşlanmasam da uyguna bulunan geniş içeri olan bir turuda faydalı görebilirim çünkü bende öyle yaptım tabi hemen rehbere doğru yanaştım niye diyeceksiniz aramızın iyi olması lazım ki ben bütün tur soru sorayım 'abi burada geçim nasıl oluyor, gençler ne yapıyor, bölgenin geçim durumu nasıl, tarım bittimi falan soruları adama bütün gün sordum gençlerin burada çok kalmadığını merkeze gittiği, balon mafyacılığı gibi konuları konuştuk güzel bir tur japon turistler Paşabağ vadisi, Kızılçukur vadisi, birkaç geleneksel taş oyma ev, yer altı mağarası, kervansaray gibi yapılan tesisler böyle fiyat mı olur diyebileceğiniz uzaktan bakılan balon turları tatlı bir şekilde geçen küçük hafta sonu tatili. Gidilir mi? Gidilir.

Gitmeli mi? Gitmeli. Güzel mi? Güzel o zaman bütçeyi biraz zorlasa bile bir kere olsun gidip görmekte fayda var.


Yol açık.

11 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör